Önümüzdeki yıl 70. yılını kutlayacak olan Hilton Istanbul Bosphorus, baştan aşağıya yenilenecek.

Necla DALAN

Türkiye’nin ilk beş yıldızlı oteli olarak 10 Haziran 1955’te kapılarını açan Harbiye’deki Hilton Istanbul Bosphorus, seneye 70’inci yaşını kutlayacak. Amerika kıtası dışında inşa edilen ilk Hilton olan otel, İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra Avrupa’da inşa edilen ilk modern otel olarak bir başka ilke daha imza attı.

Hilton’un “beş çayları” İstanbul’un sosyal geleneklerinden biri haline geldi. İlk büyük düğünler, balolar, yuvarlak masa toplantıları, fuarlar ve defilelere ev sahipliği yaptı. İstanbul’un ilk diskoteği Cloud 9, 1972 yılında Hilton İstanbul’da açıldı. Hilton İstanbul’da 1972 yılında inşa edilen Pilsen Pub, İstanbul’un ilk happy hour’una ev sahipliği yaptı.

Otomatik telefon santralı, kart anahtar sistemi, televizyonlu odalar ve faksın yanı sıra Hilton dünyada bilgisayarlı sisteme geçilen ilk otellerden biri oldu.

Hilton İstanbul, Sean Connery’nin James Bond’u canlandırdığı 1963 yapımı Rusya’dan Sevgilerle filminin açılış sahnesinde yer aldı. Muhammed Ali 1976’da boksu bıraktığını açıkladığında Hilton İstanbul’da kalıyordu. Hilton İstanbul; Kraliçe 2. Elizabeth, John Kennedy, Grace Kelly, Sophia Loren, Elizabeth Taylor, Brigitte Bardot ve Louis Armstrong gibi ünlü isimleri ağırladı.

RENOVASYON 2025 YILINDA TAMAMLANACAK

Hilton İstanbul’da bir süredir renovasyon çalışmaları sürüyor. Hilton Türkiye Üst Sınıf ve Lüks Otellerden Sorumlu Ülke Müdürü Armin Zerunyan ve Autoban Kurucu Ortağı Seyhan Özdemir, geçen hafta Hilton Istanbul Bosphorus’un 2025 yılında tamamlanması planlanan renovasyon sürecini ve tasarım detaylarını paylaştı.

Otelin tüm alanlarının renovasyona girdiği süreç, 2018-19 yıllarında ek binadaki “Park Katları” olarak adlandırılan bahçe teraslı 102 odanın yenilenmesi ile başladı. Daha sonra 2022 yılında Balo Salonu ve Konferans Merkezi yenilendi. 2023 yılında ise tüm ana binanın iç tasarımını, tüm odalar ve ortak alanları, açık havuz ve sağlık kulübü, çok amaçlı toplantı salonları, ana restoran ve yanındaki imza restoran projesi, caz bar projesini kapsayan büyük renovasyon süreci başladı.


Projede kişilerin konaklamalarından ilham alınan özel tasarımsal alanlar da var. Örneğin, İtalyan aktris Sophia Loren, yazar ve şair Cemal Süreyya, modern heykeltraş Kuzgun Acar gibi ünlü isimlerden esinlenilerek tasarımlar oluşturulmuş. Resepsiyonda Sophia Loren’in kullandığı Mavi Safir gerdanlık zemin kaplamalarında ve aydınlatmalarında ilham olmuş.

ÖDÜLLÜ MİMAR SEDAT HAKKI ELDEM TASARLADI

Hilton’un Türkiye’ye gelme hikayesini de anlatmak isterim.

1950’lerin başında ABD’de başarılı bir girişimci olan Conrad Hilton’un daha büyük hedefleri vardı. Şirketin başkanı W. Houser ile yaptıkları Avrupa gezisinde İstanbul’un kültürü, tarihi ve konumu ile markasını dünyaya tanıtmak için ideal bir yer olduğuna karar verdi. Hilton İstanbul Bosphorus, Hilton’un Avrupa pazarına girme planlarının ilk adımlarından biri oldu. 9 Ağustos 1951’de Türk Dışişleri Bakanlığı ve Hilton Hotels International, İstanbul’da bir Hilton oteli inşa etmek üzere bir anlaşma imzaladı. Ödüllü Türk mimar Sedat Hakkı Eldem, ünlü Skidmore, Owings & Merrill firması ile iş birliği yaparak modern ve Türk stillerini birleştiren ve her ayrıntıya yerel karakteri aşılayan bir tasarım yaptı. Hilton İstanbul, 21 ayda inşa edildi ve o dönemde şehrin en yüksek binası oldu.

DÖNEMİN DIŞİŞLERİ BAKANI FATİN RÜŞTÜ ZORLU İKNA ETTİ

İstanbul’un yapımıyla ilgili hikâyeler de ilginç… Söylenen o ki 1950’lerin başında diplomat olan Dışişleri eski Bakanı Fatin Rüştü Zorlu, New York’ta Conrad Hilton’un oğlu ile tesadüfen tanışmış ve Türkiye’de otel yapmaları için ikna etmiş. Otel için özel bir kanun çıkarılmış ve yapımında ihtiyaç duyulan malzemelerin gümrüksüz ülkeye alınması sağlanmış. Hatta Dolmabahçe’den deniz suyu bile getirildiği yazılıyor bazı kaynaklarda. Otel binası kibrit kutusu şeklinde tasarlanmış, yüzme havuzunun şekli için de Conrad Hilton’un ayak izinden esinlenilmiş.

HOLYWOOD YILDIZLARI ÖZEL UÇAKLARLA GELDİ, BEŞ GÜN BEŞ GECE KUTLANDI

10 Haziran 1955’te ünlüler, gazeteciler, iş dünyasının önde gelen isimleri ve Conrad Hilton’un kendisi otelin büyük açılışını kutlamak üzere bir araya geldi.

Beş gün beş gece süren kutlamalarda Hilton’un konukları Olivia de Havilland ve Terry Moore gibi yıldızlar “Uçan Halı” ve “Sihirli Halı” adlı iki özel uçakla İstanbul’a geldiler.

patronlardunyasi.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir